Ana Sayfa EKONOMİ 26 Kasım 2019 240 Görüntüleme

Asgari Ücrete Zam Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Ülkemizde özel sektörün bel kemiği olan sayıları 7 milyondan fazla asgari ücretle çalışan kişi bulunuyor. Asgari ücret zam görüşmeleri işçinin dikkat kesildiği konular arasında. Asgari ücreti belirlemek için her yıl aralık ayında yapılır. Görüşmeler için tarih kesin olmasa da merakla bekleniyor. 2020 yılı asgari ücret zammının belli olacağı komisyon toplantısı önümüzdeki günlerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde başlayacak.

Toplantıda işçi, işveren ve hükümet yetkilileri bulunacak.  10 yıl öncesinden buyana baktığımızda Asgari ücrete enflasyonun üzerinde zam yapıldığı gözlemlenmiştir. 2020 yılı Enflasyon oranının yüzde 12 olarak tahmin ediliyor. Enflasyonun beklendiği gibi gelmesi durumunda zam oranının yüzde 12‘nin üzerinde olması bekleniyor. Enflasyon oranının üzerinde zam yapılmasına şimdilik kesin gözüyle bakılıyor.

Bakalım iş ve işveren bu yıl nasıl bir pazarlık yapacak. İşçi sendikaları asgari ücret üzerinden alınan verginin büyük bir kambur olduğunu söylüyor ve asgari ücret üzerindeki verginin kaldırılmasını istiyor.

Söz konusu vergi yükünün kaldırılması ile çalışanların gelirlerinin en az yüzde 20 artacağını ve aynı zamanda işverenler için de maliyetin hemen hemen yüzde 15 azalacağını belirten sendikalar, yapılacak düzenlemenin ülke ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacağı görüşünde. Maaşların artması ile geliri artan çalışanların bunun neticesinde tüketimlerini arttırarak ekonomiye de canlılık kazandıracağı görüşü hakim.