Ana Sayfa GÜNDEM 29 Kasım 2019 273 Görüntüleme

Enez’in Tarihi Su Altına Bırakıldı!

Edirne Enez’de Karadeniz Havzası 2014-2020 Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında Enez açıklarına yapay resif oluşturmak amacı ile rölyef ve heykeller bırakıldı.

Enez’e tarihin miras bıraktığı kültürünü yansıtan Tanrıça Nike heykeli, rölyef, aslan heykeli ve Enez kalesi surlarının kopyaları yaptırılarak deniz altına indirildi.  Enez sahili açıklarında 18 metre derinliğe indirilerek olan eserler sayesinde Enez2in kültürel mirasının tanıtılarak deniz ve dalış turizmin geliştirilmesi desteklenmektedir.

Dışişleri Bakan yardımcısı Faruk Kaymakçı kendisi su altına inerek Tanrıça Nike heykelinin suya batırılma işlemini gerçekleştirdi. Açıklama yapan Kaymakçı” Bu proje ile Enez’de su altında müze oluşturmak istiyoruz. Enez köklü bir tarihe sahiptir. Biz Enez’den çıkan tarihi eserlerinin kopyalarını su altına indirdik. Bu şekilde hem tarihi öğreniyoruz, hem de deniz turizmini geliştirmek istiyoruz ”dedi.

Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer “ Enez kazılarında bulunan arkeolojik eserleri örnek aldık. Bu eserlerin bir araya gelmesi sayesinde Enez’i dalış turizmi açısından bir cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz ”dedi. Batırma töreninin arsında katılımcıların hepsi Enez kalesi, Fatih Cami ve Gala Gölü Milli parkını ziyaret ettiler.